новини

В Запоріжжі вирощують лимони

Мешканці Запоріжжя налагодили успішний бізнес

Лимони дозрівають взимку, тому відвідувачі приходять до нас на екскурсії в цей період року, - каже мешканка Запоріжжя Вікторія Цвирко.
Наша сім'я живе в приватному будинку. Колись ми вирощували на присадибній ділянці квіти на продаж. А зараз - лимони (нагадаємо, в жовтні минулого року на Кіровоградщині зібрали перший урожай бананів сорту «Київський», який вивів селекціонер Анатолій Патій

У двох великих теплицях ростуть понад 100 цих тропічних дерев. Урожай однієї теплиці відразу йде на продаж на ринку. Частина цих плодів передаємо в якості волонтерської допомоги в Запорізький військовий госпіталь і відправляємо на передову на Донбас. Друга теплиця особлива - водимо туди екскурсії. Тому гілки дерев в ній всю зиму усіяні яскраво-жовтими плодами. Туристична фірма збирає групи, люди приходять до нас в призначені день і час. Обов'язки екскурсовода я взяла на себе: розповідаю відвідувачам про наш сад, а потім все фотографуються на тлі екзотичних дерев і дегустують лимони. Серед відвідувачів дуже багато батьків з дітьми. А ще в нашому лимонному саду проводяться професійні фотосесії.

Як виникла ідея водити в ваш сад екскурсії?

Її підказала реакція покупців, які приїжджали до нас за плодами і саджанцями лимона. Зрозуміло, що ми запрошуємо покупців в лимонарій. Коли вони туди заходять, на їхніх обличчях з'являється захоплене вираз, багато вигукують: «Ось це краса! Ну і екзотика! »Так і виникла думка водити в лимонарій екскурсії.

Давно вирощуєте лимони?

Уже років двадцять. Раніше у нас були теплиці для квітів. Одного разу мої батько і брат купили на ринку пару саджанців лимонного дерева і поставили їх в горщиках в будинку. Але кімнатні умови їм не підійшли - почали чахнути. Вирішили пересадити в теплицю. Там деревця ожили, почали зростати. Через деякий час брат став зрізати з них живці та висаджувати в грунт. Так поступово і виростили лимонний сад.

Взимку теплицю слід опалювати?

Так. Однак нинішній теплою зимою обходимося без обігріву теплиць. Там зараз п'ять градусів тепла (в сонячні дні температура піднімається до восьми градусів) - для лимонів цього достатньо.
Наші теплиці обладнані печами, від них йдуть труби, по яких нагріте повітря розходиться по всьому приміщенню. Топимо пелетами. Бувало, в дуже морозну погоду ми навіть ночами чергували в теплиці, щоб вчасно підкинути пелети і не дати замерзнути деревам.

Вони весь рік перебувають під плівкою?

Ні. У квітні ми її знімаємо, і все літо наш екзотичний сад росте під відкритим небом. Восени доводиться знову накривати плівкою. Щоб дерева помістилися під нею, брат обрізає гілки, неабияк розрослися за теплий сезон. По боках теплиці два шари плівки, зверху - три.
Сад вимагає догляду круглий рік. Взимку поливаємо його раз на місяць, влітку - щотижня, а якщо посуха, то частіше. Підживлення вносимо в кінці весни.

Якого ґатунку ваші лимони?

Основна частина - сорт Мейєра. Названий на прізвище людини, який вивіз ці лимони на початку ХХ століття з Китаю. Поступово вони поширилися по всій Європі і США. Вчені встановили, що сорт виник в результаті природної гібридизації помело, мандарина і цитрона. Плоди приємні на смак, не дуже кислі, їх можна їсти навіть зі шкіркою. А ще у нас є лимонні дерева сорту «ювілейний». Плоди у них великі, з товстою шкіркою. Крім того, ростимо для своєї сім'ї кілька мандаринових дерев і хурму. Плоди хурми дрібні, але солодкі, смачні.

Продаєте лимони по тій же ціні, по якій супермаркети реалізують імпортні?

Наші значно дорожче. Але у нас є постійні покупці - люди, які прагнуть харчуватися екологічно чистими продуктами.
Читайте також:Тепер у справі належить розібратися правоохоронцям

 

10 лютого 2020, 16:00

До теми

^ ^